Logo ČAS

Projekty a spolupráce

Národní plán obnovy
Projekt BETA 2
Standards for all

 


 

Národní plán obnovy

Česká agentura pro standardizaci byla finančně podpořena z Národního plánu obnovy

Koncem září 2023 byl Ministerstvem pro místní rozvoj, vlastníkem komponenty 1.6 Národního plánu obnovy, schválen projekt Vývoj, implementace a provoz IT systému propojujícího technické normy s prováděcími předpisy, reg. č. CZ.31.9.0/0.0/0.0/23_074/0008108, který bude podpořen z finančních prostředků EU.

Projekt řeší propojení požadavku stanoveného v právním předpise a ustanovením příslušné technické normy (dále i ČSN). Technické normy doplňují nekompletní právní požadavek (požadavek stanovený v právních předpisech). Právní předpis nemůže jít do podrobností, např. výčtem způsobů výpočtů různých hodnot apod. uvedených na mnoha stránkách norem. Právní předpis stanoví pouze základní podmínky (právní požadavek) s tím, že na příslušné české technické normy odkazuje.

 


 

Projekt BETA 2

Česká agentura pro standardizaci je příjemcem podpory z programu Beta2 v rámci projektu týkajícího se povolovacích procesů u nových jaderných zdrojů

Česká agentura pro standardizaci je příjemcem podpory z programu veřejných zakázek v aplikovaném výzkumu a inovací pro potřeby státní správy BETA2, který byl schválen usnesením vlády České republiky č. 564 ze dne 30. 7. 2019.
V rámci řešení projektu Analýza povolovacích procesů u nových jaderných zdrojů v ČR, stanovení nároků na povolovací procesy a posouzení dopadů na dotčené orgány v lokalitě Dukovany, včetně stanovení obecné metodiky pro vypořádání odchylek zahraničních a českých standardů. 
Tento projekt má za cíl najít a popsat postupy jak procesní (logický postup), tak technické (požadavky na obsah předkládané dokumentace), které by vytvořily vhodné prostředí a podmínky pro práci dotčených orgánů státní správy (DO) umožňující plnění jejich povinností jak věcných (kvalifikované ověření plnění požadavků), tak časových (správní lhůty) i v případech kdy je plnění požadavků (technické řešení) realizováno dle zahraničních norem.

Název projektu:Analýza povolovacích procesů u nových jaderných zdrojů v ČR, stanovení nároků na povolovací procesy a posouzení dopadů na dotčené orgány v lokalitě Dukovany, včetně stanovení obecné metodiky pro vypořádání odchylek zahraničních a českých standardů
Registrační číslo projektu:TITSMPO140
Poskytovatel:Technologická agentura ČR
Hlavní příjemce:České vysoké učení technické v Praze
Hlavní řešitel:prof. Ing. Zdeněk Bittnar CSc.,
Zahájení:1. 1. 2024
Ukončení:31. 12. 2024

 


 

Standards for all

Nový eLearningový nástroj

Technické normy mají široký dopad na společnost a přispívají k větší bezpečnosti každodenního života. Na evropské úrovni začaly regulační orgány využívat technické normy k podpoře provádění právních předpisů a politik, a to i v oblastech veřejného zájmu. Tento přístup znamená, že je pro občanskou společnost ještě důležitější se zapojit a podílet na procesu tvorby technických norem. 

V Evropě hrají hlavní roli při obhajobě zájmů občanské společnosti v procesu tvorby technických norem tyto tři organizace:
ANEC – the European consumer voice in standardisation
ECOS – The European Environmental Citizens’ Organisation in Standardisation
ETUC – The European Trade Union Confederation

Organizace ANEC, ECOS a ETUC spojily své síly s CEN-CENELEC, aby společně vytvořily bezplatný interaktivní eLearningový kurz, který poskytne jasné a přehledné informace o technických normách a o procesu tvorby norem na národní, evropské, mezinárodní úrovni.

Kurz obsahuje několik modulů, které uživatelům pomáhají seznámit se s normami, jejich vývojem a klíčovou úlohou při ochraně zdraví, zájmů spotřebitelů nebo životního prostředí. Dále prokazuje, že je důležité, aby se občanská společnost zapojila do tvorby norem s cílem zlepšit, posílit a rozšířit legitimitu evropského systému normalizace.

Kurz (v anglickém jazyce) najdete na tomto odkazu.

Spolupracujeme
IEC
ISO
ETSI
CENELEC
CEN
Copyright © 2024 Česká agentura pro standardizaci s.p.o.