Logo ČAS

SGF-Cybersecurity Week 2023

2. 5. 2023

Jak chránit rozvodnou síť před kybernetickými hrozbami

Elektrická síť je s rostoucí mírou automatizace stále častěji považována za cíl kybernetických útoků. Scénáře nočních můr zahrnující výpadky kritické infrastruktury země, včetně elektrických sítí, už nejsou jen obsahem akčních filmů.  Například při známém útoku na ukrajinskou rozvodnou síť v prosinci 2016 byl použit malware Industroyer.

Týden kybernetické bezpečnosti SGF-Cybersecurity Week 2023, který se bude konat od 15. do 19. května v Amsterdamu, se bude zabývat makroproblémy, které mají v této geopoliticky náročné době dopad na toto odvětví, a také technickými řešeními a strategiemi, které mohou umožnit integraci kybernetické bezpečnosti funkce IT-OT v energetické síti. Organizátoři slibují, že účastníci odejdou s jasnou představou o tom, co nedává v noci spát řediteli pro informační bezpečnost (CISO) a jak se musí sladit celý tým a ekosystém kybernetické bezpečnosti, aby energetická síť získala náskok před hrozbami.

Zvláštní zasedání bude věnováno využití zásad souboru norem IEC 62443 (soubor ČSN EN IEC 62443 Bezpečnost systémů pro průmyslovou automatizaci a řízení) pro podporu bezpečných datových toků a vzdáleného přístupu. Budou se probírat i další klíčové normy, včetně souboru norem IEC 62351 (ČSN EN IEC 62351 Řízení energetických soustav a přidružená výměna informací), což je řada norem pro zabezpečení řídicích center energetických soustav a komunikačních sítí.

Normy souboru IEC 62351 poskytují podrobné rady pro ochranu systémů řízení energie a pro bezpečnou výměnu dat souvisejících s energií. Zabývají se architekturou systému a identifikují řadu účinných protiopatření, která lze aplikovat na běžně používané protokoly k ochraně důvěrnosti, integrity a dostupnosti dat. Je dílem technické komise IEC TC 57/WG 15, skupiny odborníků složené z provozovatelů ICS, inženýrů SCADA, bezpečnostních specialistů a síťových inženýrů z více než 20 zemí rozprostřených na čtyřech kontinentech.

Více informací naleznete v přiložené zprávě.

SGF-Cybersecurity Week 2023

Spolupracujeme
IEC
ISO
ETSI
CENELEC
CEN
Copyright © 2024 Česká agentura pro standardizaci s.p.o.